Ukrainian English Russian

15 грудня 2018 року старший викладач циклу загальноправових дисциплін майор внутрішньої служби Помєтєліна Оксана Миколаївна провела факультативну лекцію «Всесвітня боротьба з тортурами».

 

Лекція проводилась під час тижня права в Україні і мова йшла про міжнародні та державні нормативні акти, які забороняють застосування тортур.

Слухачі дізнались про історію виникнення нелюдських процедур, що заподіювали людині муки і біль, незалежно від обставин і цілей, незалежно від того, чи закінчувалось покарання цією процедурою або за нею слідували позбавлення людини життя.

Застосування тортур відоме з найдавніших часів як засіб покарання, залякування і отримання визнань. Зокрема, різноманітні тортури широко застосовувалися в Стародавньому Римі.

В середні віки широке застосування тортур було пов'язане з розшуковою формою кримінального процесу. Тортури часто використовувалися в діяльності Інквізиції. Прикладом таких тортур може бути симуляція втоплення, коли на лице людини лили воду, яка потрапляла до верхніх дихальних шляхів, блокуючи доступ повітря.

У Європі обмеження застосування тортур спостерігається тільки з кінця XVII століття і пов'язане з розповсюдженням гуманістичних ідей Просвітництва. Вже в другій половині XVIII століття ряд провідних держав Європи (наприклад, Австрія, Пруссія) повністю забороняють застосування тортур. У Росії тортури було формально скасовано в 1801 році — раніше, ніж в багатьох європейських державах (хоча вироки до покарання шпіцрутенами, які налічували кілька тисяч ударів виносились і в 40-ві роки 19 століття).

У ХХ столітті тортури знов входять в широке вживання в країнах з тоталітарними, диктаторськими і іншими репресивними режимами. Проте їх застосування ґрунтувалося, як правило, вже не на законі, а на таємних наказах і інструкціях.

В даний час тортури заборонені конституціями і законами практично всіх держав сучасного світу. В деяких випадках застосування тортур визнається міжнародним злочином.