Ukrainian English Russian

Відповідно до плану виховної та культурно-просвітницької роботи зі слухачами Дніпровського центру ПКП ДКВС України, начальником циклу вогневої та фізичної підготовки майором внутрішньої служби Горбачем Ігорем Олександровичем була організована та проведена пізнавальна екскурсія по визначним та пам'ятним місцям міста Дніпро.

Місцевість, в якій розташоване сучасне м. Дніпро, заселялася людиною ще з палеолітичних часів. Хвилі завойовників періодично спустошували її – останній раз в XIII столітті під час монголо-татарської навали. Заново край став заселятися після становлення Запорізької Січі в XVI столітті: тут стали виникати козацькі курені, хутора, села і містечка. Найвідоміші на території міста і в околицях - Самар (Старий Самарь), відомий з 1-ої половини XVI століття - нині на околиці сел. Шевченко в гирлі Самари і Кодак (польська фортеця, відома з 1635 року і слобода при ній). Пізніше виник Новий Кайдак (центр Кодацької паланки Запоріжжя), а на місці Самара в 1688 році. - перша на запорізьких землях російська колонія Новобогородіцкая з фортецею і економічною частиною - посадом.

Перша споруда в місті - Катерининська миля

У 1775 році запорізьке козацтво було остаточно ліквідовано, а його землі були розділені між Азовської і Новоросійської губерніями. У 1776 році за указом Катерини II був заснований губернський центр Азовської губернії, який отримав назву Катеринослава. Спочатку новий губернський місто було засноване на річці Кільчень при впадінні її в Самару. Однак проіснував тут місто недовго через невдалий географічного розташування на болоті і частих повеней.

22 січня 1784 року було видано указ про заснування другого Катеринослава на річці Дніпро, який за первісним планом повинен був стати «Третьої столицею Російської імперії». Офіційно місто було засноване під час візиту Катерини II, яка 9 (20) травня 1787 року заклала перший камінь у будівництво Преображенського собору.

Однак, місце розташування центру (на пагорбі) нового міста, знову виявилося не дуже вдалим, виникли труднощі з водопостачанням, тому міський центр став переміщатися на захід, в низину, до Дніпра, де розташовувалася козацька слобода Половиця, відома з 1743 року. Уже в 1790-х роках козацька слобода була поглинена Катеринославом. Зараз тут – центр сучасного м.Дніпро.